Ananasowo-bananowy deser jaglany

Dziś kolejna propozycja zdrowych słodkich przekąsek zaczerpnięta z książki Iwony Zasuwy -Smakoterapia 2.
Kasza jaglana doskonale się do tego nadaje, bo można z niej przygotować różne słodkie przysmaki. Wystarczy dodać owoce i mamy deser zawierający same zdrowe składniki.


Składniki
Kasza jaglana ugotowana – 330 g
Ananas bardzo dojrzały – 3 plastry
Banan bardzo dojrzały – 1 sztuka
Nasiona Chia – 1 łyżka
Sok z cytryny – 1 łyżka

Przygotowanie
Gotujemy kaszę. Miksujemy ją na gładką masę z bardzo dojrzałym ananasem i bananem. Dodajemy sok z cytryny i nasiona chia. Wszystko mieszamy, i gotowe do jedzenia.

Teraz w sezonie wiosennym dla lepszego smaku i zwiększenia porcji witamin można dodać na wierzch pokrojone truskawki.

Podane przeze mnie proporcje są mniej więcej na  4 niewielkie porcje deseru.

1 porcja zawiera – 172 kcal ok. 180 g
Białko –    4 g
Tłuszcze –    2,1 g
Węglowodany –    32,4 g
Błonnik –    3,3 g
Wymiennik Węglowodanowy  – 3, 2

Ananas – jest źródłem witaminy C, beta-karotenu, wapnia, magnezu i potasu. Ma działanie przeciwskurczowe, ułatwia trawienie poprzez zawartość bromeliny. Jest polecany w dietach odchudzających. Ponadto ma działanie przeciwzapalne, przyspiesza gojenie urazów i wspomaga leczenie dny moczanowej
Banan –   jest dobrym źródłem witaminy C, B1, B2, B3, B5, B6 i B9 oraz potasu, magnezu, miedzi, manganu i fluoru. Owoc ten zawiera również dużo błonnika, enzymów, olejków eterycznych, kwasu jabłkowego, fitosteroli i flawonoidów. Ze względu na dużą ilość tryptofanu banany zalecane są przy leczeniu depresji. Wiele badań wskazuje na profilaktyczny i leczniczy wpływ tego owocu, koncentrując się na jego działaniu przeciwzapalnym, przeczyszczającym, przeciwwymiotnym.
Chia (szałwia hiszpańska)  – zawiera kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6  (w dobrej proporcji, bo  1:3), bardzo dużo błonnika,  dużo witamin z grupy B (B1, B2 i B3).  Chia jest dobrym źródłem potasu, żelaza, cynku i wapnia, magnezu, fosforu, miedzi, selenu i manganu. W nasionach chia znajdziemy też tryptofan i liczne antyoksydanty.
Kasza jaglana – ma dużo łatwo przyswajalnego białka. Jest bogatym źródłem witamin z grupy B: B1, (tiaminy), B2 (ryboflawiny) i B6 (pirydoksyny) witaminy E oraz żelaza, miedzi i krzemu wpływającego korzystnie na mineralizację kości i pozytywny wpływ na skórę, włosy i paznokcie.  Przypisuje się jej właściwości antywirusowe oraz zdolność zmniejszania stanu zapalnego błon śluzowych. Kasza jaglana zawiera lecytyny wpływającą na pamięć i koncentrację, a także regulację poziomu cholesterolu.
Cytryna zawiera duże ilości witaminy C oraz witaminy B1, B6, B9, potas i wapń.