Dlaczego trzymamy wodę w organizmie?
Wszyscy czasem doświadczamy skutków zatrzymania się wody w naszym organizmie. Możemy to m.in. zauważyć po nieznacznych dobowych wahaniach naszej wagi. Czujemy się też zmęczeni i opuchnięci jak balony.
Najczęstsze objawy zatrzymywania się wody w organizmie
– obrzęki (najczęściej rąk i nóg)
– opuchnięte oczy po przebudzeniu
– nieznaczne dobowe wzrosty masy ciała
– bóle głowy
– wrażenie ciężkości
– rozdrażnienie
– uczucie zmęczenia
– obniżenie koncentracji
Przyczyny zatrzymywania się wody w organizmie
Nadmiar Soli
Dzienna dawka soli nie powinna przekraczać 5g – czyli jednej płaskiej łyżeczki. Musimy pamiętać, że nie dotyczy to tylko dosalania przez nas potraw. Sól jest wszechobecna w produktach, które kupujemy, w przekąskach, wędlinach, konserwach, marynatach, zupkach w proszku, wędzonkach, pieczywie, makaronach, maggi, vegetach.. Sód podstawowy składnik soli, ma zdolność wysysania wody z komórek i transportowania jej do przestrzeni międzykomórkowej. Dlatego warto jest zwrócić uwagę na podaż soli w swojej diecie.
Hormony
Zaburzona gospodarka hormonalna, może przyczyniać się do zatrzymywania wody w naszym organizmie. Przypadłość ta zazwyczaj dotyka kobiet w drugiej fazie cyklu menstruacyjnego oraz tych które stosują tabletki antykoncepcyjne, ale nie tylko. Hormonami odpowiedzialnym za problemy z gospodarką wodną są:
– nadmiar estrogenu
– nadmiar prolaktyny
– nadmiar THS (hormon tarczycy)
– niedobór hormonu wzrostu
Przemęczenie
Brak snu, zbyt długo trwający stres przyczyniają się nie tylko do przemęczenia, ale również do zatrzymywania wody w organizmie. Nasz organizm w takich sytuacjach włącza mechanizm obronny polegający na gromadzeniu wody. Dlatego ważne jest aby dbać o swoją kondycję psychofizyczną
Brak ruchu
W momencie, gdy krążenie krwi jest słabe, to nasze tkanki zatrzymują płyny ustrojowe, co doprowadza do obrzęków ciała. Jak wiadomo aktywność fizyczna jest jednym z podstawowych czynników usprawniających działanie układu krążenia. Jeśli nie ruszamy się możemy doprowadzać do zaburzeń w krążeniu i do zjawiska zatrzymywania wody. Dlatego warto jest stosować aktywność fizyczną minimum 30 min dziennie.
Niewłaściwe odżywianie
Spożywanie zbyt dużych ilości białka w postaci mięsa i nabiału doprowadza do zakwaszenia organizmu, co z kolei przyczynia się do podniesienia poziomu estrogenów, a co za tym idzie do zatrzymania wody w naszym ustroju. Możemy temu zapobiec poprzez zwiększenie ilości spożywanych warzyw i owoców, które mają odczyn zasadowy. Również spożywanie alkoholu ma negatywny wpływ na naszą gospodarkę wodną.
Odwodnienie
Z pozoru może to wyglądać absurdalnie, jednakże odwodnienie może przyczyniać się do zatrzymywania wody w naszym ustroju. Jest to reakcja obronna organizmu, który zaczyna magazynować płynny w wyniku informacji z mózgu, iż zaczyna ich brakować w ciele. W takim wypadku dostarczenie sobie wody powoduje, ustabilizowanie gospodarki wodnej. Aby nie dopuszczać do takich sytuacji powinniśmy wypijać dziennie ok 1,5 do 2 litrów płynów.
Choroby
Istnieje wiele chorób, powodujących zatrzymanie wody w organizmie. Możemy do nich zaliczyć:
– choroby nerek,
– niedoczynność tarczycy,
– choroby wątroby,
– niewydolność serca,
– przewlekła niewydolność żylna
Oczywiście wszystkie one wymagają konsultacji z lekarzem.
Profilaktyka
Co robić, aby unikać zatrzymywania się wody w organizmie?
Aby zadbać o właściwą gospodarkę wodną w naszym ustroju należy:
- Pić co najmniej 1,5 litra płynów dziennie
- Uprawiać aktywność fizyczną minimum 30 minut dziennie
- Ograniczać ilość spożywanej soli
- Zdrowo się odżywiać
- Unikać przetworzonej żywności
- Kontrolować poziom hormonów w organizmie
- Nie dopuszczać do stanów zakwaszenia organizmu
- Jeść dużo produktów zawierających błonnik, który pochłania wodę z naszych jelit
- Regenerować się – unikać stresów, przemęczenia, niewyspania
- W przypadku jakichkolwiek wątpliwości udać się do lekarza
Bibliografia
-
http://www.poradnikzdrowie.pl/sprawdz-sie/sygnaly-ciala/obrzeki-przyczyna-moze-byc-brak-wody-bialka-upal-sol-alkohol_38261.html
-
http://wformie24.poradnikzdrowie.pl/odzywianie/zatrzymanie-wody-w-organizmie-skuteczne-sposoby-na-pozbycie-sie_42289.html