Nowa e-baza IŻiŻ – Zawartość izomerów trans kwasów tłuszczowych
W związku z nowinką, zamieszczoną na stronie IŻiŻ chciałabym, podzielić się nią z Wami, jako, że uważam, iż może to być bardzo przydatne narzędzie.
Instytut Żywności i Żywienia opublikował właśnie e-bazę, w której można wyszukać zawartość izomerów trans kwasów tłuszczowych w różnych rodzajach produktów.
Obecnie zawiera ona 568 produktów w 7 kategoriach:
Są tu mleko i jego przetwory, tłuszcze roślinne, produkty typu fast-food, koncentraty spożywcze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia, wyroby cukiernicze i ciastkarskie, ziarna zbóż i produkty zbożowo-mączne.
IŻiŻ zamierza z czasem uzupełnić bazę powiększając ją o inne kategorie, tak aby docelowo było ich 20.
Izomery trans kwasów tłuszczowych (TFA), powstają podczas przemysłowego utwardzania olejów roślinnych. Są one niekorzystne dla zdrowia, gdyż mogą przyczyniać się do wzrostu stężenia cholesterolu we krwi, przy jednoczesnym obniżeniu stężenia cholesterolu frakcji HDL. Zwiększa to ryzyko zachorowania na choroby układu sercowo-naczyniowego.
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) rekomenduje, aby w stosowanej przez nas codziennej diecie nie znajdowało się więcej niż 1% izomerów trans, zalecając jednocześnie, aby ich spożycie było tak niskie jak tylko jest to możliwe.
Głównym źródłem izomerów trans kwasów tłuszczowych są tłuszcze niskiej jakości , które częściowo zawierają utwardzone oleje, a także żywność typu „fast food” oraz wyroby cukiernicze. Należy uważnie czytać etykiety produktów, gdyż kwasy tłuszczowe typu trans występują także w niektórych masłach i tłustych mlekach.
Poniżej podaję link do wyszukiwarki.
https://www.izomery.izz.waw.pl/