Pasta z awokado z łososiem
Dziś kolejny przepis, tym razem pasta z awokado z łososiem.
Składniki:
Awokado (dojrzałe)- 1,5 szt.
Łosoś, wędzony – 75 g
Szalotka – 1 szt. ok 30 g
Sok cytrynowy – 3 łyżki
Oliwa z oliwek – 1 łyzka
Koper (w pęczkach) – 1/4 pęczka
Pieprz czarny mielony do smaku
Sól morska do smaku
Awokado obieramy i gnieciemy widelcem, do tego dodajemy pokrojonego w kosteczkę łososia i szalotkę oraz posiekany koperek. Wszystko polewamy oliwą, sokiem z cytryny i doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Gotową pastę wykorzystujemy do kanapek, ja zjadam z chlebem żytnim, bez masła, bo pasta sama w sobie jest dość tłusta. Pasta starcza na 4- 5 kanapek.
Jedna kromka z pastą ma 185 kcal
Białko – 5,8 g
Tłuszcze – 10 g
Węglowodany – 15 g
Błonnik – 3,2 g
Wymiennik Węglowodanowy – 1,5
Awokado jest źródłem błonnika, antyoksydantów, witamin z grupy B (B1, B2, B3, B5, B6, kwasu foliowego), a także witaminy C, beta karotenu, E i K oraz składników mineralnych takich jak magnez, potas, cynk, miedź i mangan. Dużą zaletą tego owocu jest również zawartość dobrej proporcji Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych Omega 6 do Omega 3.
Łosoś to doskonałe źródło NNKT omega 3, składników mineralnych takich jak: potas, magnez, żelazo, cynk, miedź, fosfor, selen oraz witamin z grupy B (B1, B2, B3, B6, B9, B12), D i E.
Szalotka – to coś w rodzaju połączenia cebuli z czosnkiem. Doskonale wzmacnia odporność organizmu oraz ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Jej zletą jest też obniżanie poziomu cholesterolu oraz ciśnienia krwi. Zawiera witaminy A, B, C oraz E a także, jod, kobalt, miedź, mangan, potas, sód, wapń i żelazo.
Cytryna zawiera duże ilości witaminy C oraz witaminy B1, B6, B9, potas i wapń.
Oliwa z oliwek – to przede wszystkim źródło kwasów tłuszczowych omega 6 i omega 3. Jej dobroczynny wpływ na zdrowie wynika z zawartości antyoksydantów, witamin z grupy B, prowitaminy A, witaminy C i E oraz składników mineralnych tj. potas, magnez czy fosfor.
Koperek – jest źródłem witaminy A, C, D, K, H oraz witamin z grupy B. Zawiera też minerały, tj. wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, cynk, sód oraz miedź.